Wicemistrzostwo Kraju w krasomówstwie dla reprezentanta naszej Izby !

22 września 2018r. Izba Adwokacka w Białymstoku zorganizowała kolejną edycję finału Konkursu Krasomówczego im. adw. Stanisława Mikke. Aplikanci adwokaccy po zmaganiach konkursowych na etapie izbowym a potem regionalnym, wyłonili finałową 12-osobową grupę najlepszych mówców. W tym doborowym towarzystwie znalazł się nasz reprezentant apl. adw. Krzysztof Krok-Kowalski, zwycięzca Konkursu Środowiskowego we Wrocławiu a wcześniej także w naszej Izbie. Nie ukrywam, że po losowaniu kazusów mieliśmy nietęgie miny bowiem wśród medialnych, idealnych do konstruowania wystąpień tematów, znalazła się sprawa cywilna o uzgodnienie treści księgi wieczystej, która przypadła naszemu przedstawicielowi.

Los wskazał, że apl. adw. Krzysztof Krok-Kowalski będzie reprezentował Gminę Wrocław, pozwaną o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Powodem reprezentującym spółkę Pinokio sp. z o.o. był przedstawiciel Izby Adwokackiej w Gdańsku apl. adw. Grzegorz Talewski. W kuluarach, uczestniczący w Konkursie goście, wyrażali współczucie obu Panom wyrażając przekonanie, że dysproporcja stanów faktycznych kazusów (sprawy o zabójstwo, w tym ks. Jerzego Popiełuszki, sprawa o przestępstwa seksualne na szkodę studentek oraz korupcję, sprawa wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, sprawa cywilna o zadośćuczynienie i odszkodowanie za wyrzucenie dziecka przez okno przez osobę chorą psychicznie) jest tak poważna, że nie pozwoli im na równorzędną walkę. Takie przekonanie panowało do chwili gdy w piątej parze zmierzyli się „fani” ksiąg wieczystych. Ich słowny pojedynek był porywający zarówno na gruncie argumentacji merytoryczno-prawnej, jak i piękna oraz precyzji słowa. Zbudowali niezwykły klimat swych wystąpień, w czasie których rosło i opadało napięcie niczym wzorzec klasycznej sinusoidy, Żonglowali słowem ale i emocjami zgromadzonej publiczności, która nie mogła ani na chwilę oderwać od nich wzroku ani wyłączyć zmysłu słuchu. Veni, vidi, vici chciałoby się powiedzieć ale kto, kto lepszy? Jeszcze ostatnia szósta para w interesującej sprawie o zabójstwo. Świetne wystąpienia ale z pewnością nie lepsze od tych w parze poprzedniej. I koniec. I oczekiwanie na werdykt jury obradującego w składzie: przewodniczący adw. Rafał Dębowski, członkowie – adw. Elżbieta Nowak, adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, adw. Jakub Wende, adw. Jerzy Zięba, adw. Jerzy Szczepaniak. I jest, jest werdykt. Nagrodę osobistą ufundowaną przez Panią Bożenę Mikke odebrała apl. adw. Agnieszka Daniszewska z Izby Adwokackiej w Białymstoku, która została także laureatką Nagrody Publiczności. Nagrodę Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury z rąk adw. Ewy Krasowskiej otrzymał apl. adw. Maciej Wyrzycki. I czas na te najważniejsze:

III miejsce – apl. adw. Błażej Tachasiuk – Izba Adwokacka w Gdańsku,

II  miejsce – apl. adw. Krzysztof Krok-Kowalski – Izba Adwokacka w Bielsku-Białej,

I   miejsce – apl. adw. Grzegorz Talewski – Izba Adwokacka w Gdańsku.

I radość. I gratulacje. I sukces naszego aplikanta. I ciągle niedowierzanie, że z uzgodnienia treści księgi wieczystej można wycisnąć dwie pierwsze lokaty na najwyższym szczeblu Konkursu Krasomówczego. A można jak widać, jeśli dysponuje się wolą, ambicją, pracowitością i odrobiną „tego czegoś”, czego nie odważę się definiować. Koleżanki i koledzy kierownicy szkolenia z innych Izb składając piszącemu te słowa gratulacje, twierdzili, że wygrał on podwójnie bo ma sukces aplikanta i nie musi organizować Konkursu Finałowego w przyszłym roku. Nie wzięli jednak pod uwagę faktu, że Izba Adwokacka w Bielsku-Białej wstała już z kolan i nie straszne jej wyzwania ogólnopolskie. Tymczasem można bukować bilet do Gdańska, skąd pochodzi zwycięzca, ale najpierw do finału trzeba się zakwalifikować. Wszystko w rękach a właściwie zdolnościach naszych aplikantów, czego szczerze im życzymy stawiając za przykład do naśladowania osiągnięcia krasomówczych wicemistrzów Polski – apl. adw. Dagmary Jagodzińskiej w 2017r. i apl. adw. Krzysztofa Krok-Kowalskiego w 2018r.

Kierownik Szkolenia
adw. Krzysztof Stec

Posted in Aktualności aplikanckie, Ogólne.