100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

W przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiciele Komisji Historycznej działającej przy Izbie Adwokackiej w Bielsku-Białej w składzie

adw. Rafał Guzik oraz adw. Szymon Janiga oddali hołd kolegom adwokatom – więźniom KL Auschwitz-Birkenau, składając wieniec pod Ścianą Śmierci znajdującą się na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Tym samym uczczona została pamięć 204 adwokatów – obywateli II RP, osadzonych w obozie koncentracyjnym Auschwitz, spośród których przeżyło 76 osób.  Warto nadmienić, że kliku adwokatów osadzonych w KL Auschwitz pochodziło z obszaru dzisiejszej Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej. Wśród nich byli to adw. dr Ignacy Chowaniec (pochodzący z Grojca koło Oświęcimia, nr obozowy 152762), adw. dr Franciszek Ziółkiewicz (pochodzący z Babic koło Oświęcimia, nr obozowy 20750), adw. dr Józef Putek (pochodzący z Wadowic, nr obozowy 829 – do obozu trafił już w II transporcie Kraków-Wiśnicz).

Pamięć o kolegach – adwokatach więźniach KL Auschwitz jest naszą powinnością. Niech ich udział w męczeństwie będzie przypomnieniem o tym, że Adwokatura Polska w czasie najwyższej próby zachowała się godnie, stawiając bono Rei Publicae ponad prywatne interesy.

adw. Rafał Guzik, adw. Szymon Janiga

Posted in Ogólne.