Aktualności

I Seminarium dla Prawników pt. „Historia zobowiązuje: w obronie prawa i godności”

Miasto Oświęcim, położone na terenie naszej Izby Adwokackiej jest szczególnie naznaczone historią XX w. Dlatego z tego miejsca, jak z żadnego innego, winien wypływać głos obrońców praw człowieka oraz przyrodzonej i niezbywalnej godności. Wzajemne przenikanie się historii oraz prawa w sposób pełny pozwala spojrzeć na bieżące, trudne wydarzenia na świecie. Z tego też powodu, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka – 9 grudnia 2023 r. w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej – Galerii Książki w Oświęcimiu – Okręgowa Rada Adwokacka w Bielsku-Białej oraz Oświęcimski Instytut Praw Człowieka zorganizowali I Seminarium dla Prawników pt. „Historia zobowiązuje: w obronie prawa i godności”.

Po przywitaniu przez gospodarza Oświęcimia – Prezydenta Janusza Chwieruta oraz Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej adw. Krzysztofa Steca, uczestnicy mieli możliwość wysłuchać wykładu dr Alicji Bartuś pt. „Komparatystyka jako metoda patrzenia na zbrodnie masowe”. Wystąpienie to pokazało, że Auschwitz nie jest tematem zamkniętym i wciąż powraca, w różnych miejscach na świecie. Co jest tego przyczyną? Wykład ten pozostawił wiele znaków zapytania i z pewnością poruszył uczestników spotkania. Po krótkiej przerwie, o wolności, ale także o wartości społeczeństwa obywatelskiego, szczególnie w wymiarze lokalnym mówił opozycjonista i więzień polityczny okresu PRL Władysław Frasyniuk, którego nie trzeba było nikomu przedstawiać. Po spotkaniu była okazja do dyskusji.

Na koniec seminarium, uczestnicy mieli możliwość odwiedzić wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty” autorstwa więźnia I transportu do KL Auschwitz – Mariana Kołodzieja (nr obozowy 432), który za pomocą licznych „obrazów-słów” przedstawił gehennę swojego obozowego życia. Wystawa usytuowana jest w podziemiach kościoła w Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach koło Oświęcimia.

Mamy nadzieję, że seminarium było zalążkiem przyszłych spotkań, gdzie tragiczna historia Auschwitz stanowić będzie punkt odniesienia do dyskusji nad aktualną kondycją praw człowieka.