Izba Adwokacka w Bielsku-Białej

Aktualności

Sprawozdania z ze szkolenia w Jeleśni

Izba Adwokacka w Bielsku Białej

Szkolimy się!

W dniach 18-20 września 2021 r. w Hotelu Vesta w Jeleśni, po 34 latach przerwy, odbyło się Sympozjum szkoleniowo-integracyjne dla aplikantów adwokackich Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.

Po raz pierwszy w pandemicznym czasie aplikanci wszystkich roczników spotkali się razem na wykładach, jak również mieli okazję się lepiej poznać i nawiązać nowe znajomości. Sympozjum uroczyście otworzył Dziekan ORA w Bielsku-Białej adw. Krzysztof Stec, któremu towarzyszył Wicedziekan – Kierownik Szkolenia adw. Adam Wnęczak.

W pierwszy dzień Sympozjum warsztat improwizacji „Jakoś to będzie” poprowadził Piotr Sikora członek „Klancyka”- najstarszego teatru improwizowanego w Polsce i teatru „Hofesinka”. Związany z warszawskim Klubem Komediowym i Resortem Komedii, kształcił się w największych teatrach improwizowanych w USA. Na długo w naszej pamięci pozostanie ćwiczenie „Zip, Zap, Zop”, jak również wielka improwizacja w podgrupach i występy przed publicznością. Wszyscy aplikanci brali czynny udział w warsztatach, a energia jaką przekazał Piotr towarzyszyła im do ostatnich godzin szkolenia. Tak zintegrowani uczestnicy udali się na kolację i zorganizowali spontanicznie potańcówkę, podczas której nie było podziału na roczniki, ani podgrupy. Wspólne tańce, śpiewy i rozmowy trwały do późnych godzin.

W kolejnym dniu szkolenie pt. „Metodologiczne uwarunkowania prawidłowego zastosowania psychologicznych kryteriów prawdziwości zeznań świadków przez biegłych z zakresu psychologii” poprowadził dr Maciej Bożek, który m.in. zajmuje się psychologią operacyjną – wykorzystaniem wiedzy psychologicznej do celów optymalizacji działań realizowanych przez podmioty podlegające MSWiA oraz MON.

Na zakończenie drugiego dnia szkoleniowego wykład pt. „Ekspertyzy z zakresu psychofizjologii sądowej” poprowadził prof. Marek Leśniak – nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wybitny specjalista w zakresie kryminologii. Aplikanci mieli okazję zobaczyć poligraf oraz przetestować jego działanie.

Wszyscy uczestnicy uznali Sympozjum za niezwykle udane, a uśmiechy na twarzach aplikantów i ich pogodny nastrój były widocznymi dowodami takiej oceny. Wspólnym życzeniem było aby Sympozja te były kontynuowane i doszło do następnego spotkania już w przyszłym roku.